Cesta čchi-kungu

Rozhovor členiek SFW pre časopis Wellnes 2008

1.Bojové umenie, tréning tela alebo umenie liečiť? V tejto prvej otázke by ma zaujímalo, ako ste vlastne k čchi-kungu prišli, či ste si ho našli vy alebo on si našiel vás, či to bolo nejaké zásadné rozhodnutie vo vašom živote, zásadné riešenie vášho status quo alebo to prišlo náhodou a podobne… A v titulku tejto –prvej časti je zakomponované ono: Prečo a čo ste od čchi-kungu očakávali: spôsob ako rozhýbať telo, teda vlastne iba iba nejaký druh športu, pohybu, spôsob ako sa naučiť fyzicky brániť (viem, že čchi-kung nie je bojové umenie, ale mnohí ľudia si to myslia, možno by bolo fajn tu spomenúť Čo ľudia vedia o čchi-kungu, čo si vlastne pod tám predstavujú a s akými mýtmi či omylmi okolo čchi-kungu ste sa stretli. Alebo do tretice (ohľadom toho, prečo ste sa rozhodli pre čchi-kung) či ste hľadali nejake duchovné cvičenie…

Magdaléna
S čchi-kungom som sa po prvý krát stretla asi pred desiatimi rokmi. V podstate sa ku mne nasťahoval v podobe môjho terajšieho manžela. Pred tým som sa venovala nejaký čas aerobiku a neskôr kalanetike, a tak som toto cvičenie spočiatku brala len ako ďalšiu pohybovú aktivitu. Neskôr som si vďaka svojím učiteľom postupne uvedomovala vzťah čchi-kungu k zdraviu človeka, jeho fyzickému i duševnému rozvoju, čínskej kultúre i tradičným čínskym bojovým umeniam. A hoci sa vo všeobecnosti nedá povedať, že čchi-kung je bojovým umením vzťahy medzi nimi sú veľmi blízke, a hranice často nejasné. Niektoré zostavy čchi-kungu využívajú pohyby bojových umení a naopak adepti rôznych štýlov vušu často využívajú v tréningu rozličné druhy čchi kungu. Ostatne vnútorne štýly bojových umení ako napríklad Tchaj-ti-čchuan sú vlastne osobitým druhom čchi-kungu.

Gabika
O čchi-kung som vôbec nemala záujem, ba dokonca som sa mu vyhýbala, pretože informácie, ktoré sa ku mne o čchi-kungu dostali, boli o nejakom duchovnom cviční a ja som v tom čase hľadala niečo iné. Hľadala som cvičenie, kde by som rozhýbala svoje telo, ale zároveň by mi dávalo nejaký zmysel. Tak som sa dostala k taiči, a ako som neskôr zistila aj ku čchi-kungu, pretože obidva spolu úzko súvisia. Postupne som prichádzala na to, že keď chcem napredovať v taiči, čchi-kung mi v tom môže pomôcť. Tak ako je pre mňa taiči spôsob života, čchi-kung v ňom predstavuje pohyb životnej energie.

Silvia
K čchi kungu som sa pred dvoma rokmi tak trochu oblúkom cez Tchaj ti čchuan, ktoré mi doporučil môj kamarát. Aby som bola úprimná nemala mala som len veľmi skreslenú predstavu o tom, čo to vlastne je. Zo začiatku som si myslela, že bude dynamickejší a možno trošku náročnejší. Mala som skôr v úmysle vskúšať cvičiť nejaké bojové umenie. Čchi kung som začala cvičiť spolu s Tchaj ti, takže som si rozdiely alebo skôr súvislosti medzi uvedomila až neskôr. V prvom rade som sa chcela hýbať a robiť tak niečo pre seba. Čchi kung tak zásadnú podmienku dokonale spĺňal.

 2.Pozitívne účinky na telo Čo Vám dáva z hľadiska telesnej kondície, formovania postavy, poprípade, fyzických schopností a podobne….

Magdaléna
Cvičeniu vďačím za väčšiu uvoľnenosť, zlepšila sa mi koordinácia pohybov, upravilo držanie tela, posilnila imunita… taktiež môžem potvrdiť priaznivý vplyv na problémy s trávením a vďaka práci s energiou zeme som ľahšie zvládla problémy v počiatočnom štádiu môjho tretieho tehotenstva.

Gabika
Pri väčšine cvičení sa kladie dôraz na vypestovanie sily a pevného svalstva, ale veľmi málo sa dbá na uvoľnenie. A práve prirodzene uvoľnený sval, natiahnutý v celej svojej dĺžke, dokáže vyvinúť najväčšiu silu. Čchi-kung je jednou z možností, ako pomôcť svojmu telu nenásilnou formou dostať sa do tohto stavu – mať pevné, pružné a zároveň uvoľnené telo, vzpriamené držanie tela so vztýčenou hlavou. Pre mňa to bolo poznanie, že keď budem vystierať svoj chrbát a držať hlavu hore v bežnom živote, nebude mi padať dole pri cvičení a naopak. To platí aj v symbolickom zmysle

Silvia
V prvom rade som sa dokážem lepšie uvoľniť a už sa toľko nehrbím ako predtým. Takmer vôbec ma nebolí chrbát a nemávam po ťažšej fyzickej námahe svalovicu, a keď sa stane, že áno tak je len minimálna. Hoci sa fyzické a psychické nároky veľmi nezmenili, môžem spokojne povedať, že ma už vyše roka nezabolela hlava. Dalo by sa povedať, že som sa lepšie naučila využívať svoju vlastnú silu a neplytvať ňou.

 3.Pozitívne účinky na myseľ (dušu) Ako ste sa začali pod vplyvom čchi-kungu meniť vnútorne, čo je dnes úplne inak vo vašom správaní, uvažovaní, vnímaní sveta i seba?

Magdaléna
Princípy a „filozofia“ s ktorých čchi-kung vychádza mi už od prvej chvíle boli veľmi prirodzené a nemala som problém sa s nimi stotožniť. A to aj napriek tomu že som sa o východné kultúry nikdy pred tým nezaujímala. Cvičenie ktorému sa venujem mi pomáha dosiahnuť väčšiu harmóniu tela i duše a učí ma trpezlivosti. Čchi-kung mi taktiež ukázal nový pohľad na zdravie a možnosti jeho udržania.

Gabika
Uvoľnenie je jednou z najdôležitejších vecí, o ktorú sa snažím. Keďže ja sama som skôr cholerický typ, cítim ako cez vonkajšie uvoľnenie tela prichádza pri čchi-kungu k vnútornému uvoľneniu, vyprázdneniu mysle. Postupne mizne napätie, a to čo bolo pre chvíľou veľkým problémom, má zrazu riešenie, alebo už nie je dôležité. Niežeby mi to išlo závratne rýchlo, ale aj oceán bol len kvapkou vody. Určite som aj vďaka či-kungu dnes „iný“ človek, ako pred deviatimi rokmi, keď som začínala (aspoň to hovoria moji priatelia).

Silvia
Veľmi som sa zmenila, čo sa týka mojej povahy, lebo som teraz omnoho kľudnejšia a vyrovnanejšia. Toto si všimli aj ľudia v mojom okolí. Problémy sa mi riešia ľahšie, možno aj preto, že ich vnímam inak ako predtým. Naopak zase, keď mám radosť tak mám pocit, že ju cítim naplno. V krátkosti to znamená, že si z ničoho nerobím ťažkú hlavu. Veľmi pozitívna zmena u mňa nastala tiež hlavne v tom, že sa viem lepšie ovládať.

 4.Čchi kung – pohyb (ne)každodenný Tu by nás zaujímala taká tá technická stránka čchi-kungu. Ako často ho cvičíte, kde, s kým, či na čchi-kung potrebujete nejaké špeciálne podmienky: priestory (cvičievate ho aj vonku?), oblečenie… Ako sa čchi-kung vlastne cvičí: existuje nejaká tréningová fáza, kedy sa ho človek učí a keď už ide „naostro“? A ešte existujú rôzne školy čchi-kungu, línie alebo štýly??? Ak áno, čo presne cvičíte vy a prečo?

Magdaléna
Počas približne štyritisíc rokov vzniklo veľké množstvo druhov škôl a smerov. Mnohé vychádzali z konfuciánskych, taoistických či budhistických kruhov, vznikli smery vonkajšie i vnútorne, tvrdé i mäkké, zostavy statické i dynamické s hlavným zameraním na zdravie, bojove umenia či duchovný rozvoj.
Najprv je potrebné naučiť sa vonkajšiu formu, jednotlivé pozície, koordináciu pohybov….. Po zvládnutí týchto základov je možné presunúť pozornosť k princípom toho ktorého čchi- kung, práci s dýchaním, myslením, zámerom. A postupne sa dopracovať k tomu aby pohyb vychádzal prirodzene z vnútra.
V priebehu niekoľkých rokov som sme sa učili rôzne zostavy, ktoré vo väčšej či menšej miere cvičievam dodnes. Išlo napríklad aj o pomerne známych „8 kusov brokátu“, ale aj málo rozšírené čchi-kungy s ťažko preložiteľnými názvami. Okrem toho sa pravidelne venujem tradičným formám Tchaj ti čchuanu štýlu Jang a Čchen.
Výhodou týchto cvičení je nenáročnosť na vybavenie. Stačí trochu miesta, voľnejšie oblečenie, čas a chuť do cvičenia.. Cvičievame individuálne i v skupine, vo vnútri ale aj v prírode. Záleží len od samotného cvičenca čomu dá prednosť a aké sú jeho možnosti. Snáď s jedinou výnimkou – nie je bezpečné cvičiť v búrke. Pre mňa osobne má naväčšie čaro ranné cvičenie pri východe slnka na morskej pláži.

Gabika
Osobne som sa neveľmi zaujímala, či a aké štýly a školy čchi-kungu existujú. Skôr ma zaujíma praktické využitie čchi-kungu, ktorý môže byť náročný aj nenáročný, záleží od každého, ako ho prijme. Nevyžaduje si žiadne špeciálne podmienky – priestory, oblečenie, čas. Je len na mne, čo si zvolím – čchi-kung sa dá praktikovať kdekoľvek a kedykoľvek, dokonca aj v spánku, dôležité je, aby bol človek spokojný. Mne osobne viac vyhovujú pohybové formy čchi-kungu, ale keď mám dostatok času a chuť, tak si rada postojím alebo posedím aj v statickej forme. Najlepšie je cvičiť každý deň. Vtedy je najúčinnejší. Väčšinou sa cvičí doma. Na či-kungu je možno najťažšie, prekonať lenivosť a vytvoriť si doma pri mužovi a dvoch deťoch priestor na cvičenie. Pre rôzne situácie sú dobré rôzne formy či-kungu. Niektorý je viac zameraný na posilnenie tela a zdravia, iný na rozvíjanie sily, potrebnej pre cvičenie tai-či a ďalší posilňuje ducha. Človek môže cvičiť podľa aktuálnej potreby.

Silvia
Čo je na cvičení najlepšie, je že ho môžem cvičiť kde len chcem – doma, v parku, na streche, v lese alebo len tak kde mám miesto. Stačí zopár metrov štvorcových, výhodou je kľudné prostredie, kde sa človek tak rýchlo nerozptýli. Každý si cvičí v tom, čo mu je najpohodlnejšie. Užitočné je sa prispôsobiť počasiu. Ja som sa zatiaľ naučila dva druhy čchi kungu, ktoré sme cvičili na tréningu. Oba sú pod podmienkou, že sa dobre uvoľním veľmi pohodlné a príjemné.

 5.Pôvabný čchi-kung? Niekto si môže myslieť, že čchi-kung cvičia najmä muži, že je to výsostne mužská záležitosť? Tiež sa mu sa môže zdať byť tento pohyb málo pôvabný, málo ženský, málo ladný… Ako by ste argumentovali voči týmto výhradám: v čom je čchi-kung podľa vás (ako ženy) krásny?

Magdaléna
Je treba si uvedomiť, že pojem čchi-kung zahŕňa veľké množstvo značne rôznorodých praxi a cvičení. V niektorých sa vyskytujú rýchlejšie a prudšie pohyby, v iných naopak mäkké a pomalé. A mnohé navonok vyzerajú ako nehybné státie či sedenie v určitej pozícii. Nemám vôbec pocit žeby čchi-kung bol vhodnejší pre mužov ako pre ženy. Keď som pred desiatimi rokmi po prvý krát pozorovala môjho muža pri cvičení tieto pomalé a mäkké pohyby sa mi k nemu vôbec nehodili a pripadalo mi že v podaní ženy by pôsobili prirodzenejšie. Dnes mi je jasné, že práca s energiou je vhodná rovnako pre mužov ako aj pre ženy. Rozdiely tu samozrejme sú, muži mávajú spravidla problém dosiahnuť uvoľnenosť a mäkkosť, ženy naopak  presnosť pohybov a dodržanie zámeru.

Gabika
Mojou prvou učiteľkou čchi-kungu bola žena, takže som čchi-kung nevnímala ako mužskú záležitosť. A aj keď ďalšími učiteľmi boli muži, nikdy sa mi čchi-kung nezdal ako málo pôvabný alebo málo ženský – naopak, práve pohybový čchi-kung, keď je uvoľnený, je veľmi krásny, niekomu môže pripadať ako tanec.

Silvia
Vôbec som to nevnímala ako cvičenie vhodné buď pre mužov alebo pre ženy. Treba si v prvom rade uvedomiť, že je to cvičenie pre ľudí ako takých a nie je dôležité pohlavie ale výsledok cvičenia. Aby sa človek cítil dobre. Mala som možnosť vidieť cvičiť dosť ľudí na to aby som mohla povedať, že každý jeden z nich to cvičil tak ako to pochopil. Keď sa či kung praktikuje správne, tak vyzerá rovnako pôvabne v podaní muža ako aj ženy. Preto si myslím, že či je čchi kung dobre vyzerajúci, závisí od toho ako veľmi sa mu človek venuje. Najlepšie pôsobí ten, komu sa podarí skoordinovať všetky časti svojho tela rovnako. Dostať sa do takej fáze je ale aj dosť náročné

 6.Môj učiteľ Osobné vedenia skúseným a dôveryhodným učiteľom je pre čchi-kunh pravdepodobne nevyhnutne. Je to tak a ak áno, prečo? Čo musí mať dobrý učiteľ? Akí boli tí vaši, aké máte na nich spomienky, čo vám dali… Pochádzajú najlepší učitelia z Číny alebo môže byť aj Slovák najlepší učiteľ?

Magdaléna
Určite je veľké šťastie stretnúť dobrého učiteľa. Vravieva sa že keď je žiak pripravený, učiteľ si ho nájde. Neviem či som bola pripravená, ale mojím prvým a vlastne najdôležitejším učiteľom bol Voloďa Jadrišnikov, ktorý ma oboznámil nielen s Tchaj-ti a čchi-kungom ale i základmi tradičnej čínskej medicíny a bol mi veľmi blízkym priateľom. Na jeho pozvanie pricestoval na Slovensko aj jeho učiteľ šifu Daj Čao, ktorý tu pre nás pravidelne viedol semináre. Vzťah k nemu som si budovala postupne, zo začiatku to bol značný rešpekt ktorý postupne prerastal do stále otvorenejšieho priateľstva. Nanešťastie zahynul pri autonehode. Poslal nám však „slniečko“ v podobe svojho priateľa a wušu brata šifu Čhang Šhan-minga. Ten je už niekolko rokov mojím učiteľom nie len Tchaj-ti a čchi- kung, ale často aj v otázkach bežného života.

Gabika
Úprimne sa priznám, nie som typ, ktorý si sám študuje z kníh, dávam prednosť výkladu učiteľa. Podľa mňa je učiteľ dôležitý, nie je jedno, kto je učiteľom. Aj v Číne si udržiavali celé línie učiteľov a získať poznanie priamo od zdroja je veľké šťastie. Nie je pre mňa dôležité, či je to muž alebo žena, skôr je pre mňa dôležitý vzťah, ktorý si vytvoríme a vzájomná dôvera. Rozhodne nestojím o to, aby sa učiteľ stal modlou, ale priateľom. Mala som šťastie na učiteľov, pretože viem, že aj keď už nie som s niektorými tak často v kontakte, môžem sa na nich s dôverou obrátiť. Môj súčasný učiteľ Zhang Shanming je Číňan, ale musím zdôrazniť, že učiteľmi sú mi aj partneri pri cvičení. Učiteľ k nám prichádza 4 až 5 krát do roka, a keď tu nie je sme si učiteľmi navzájom.

Silvia
Ten správny učiteľ je tá najdôležitejšia zložka. Pokiaľ je dobrý pochopíte, čo vám chce povedať a potom aj správne cvičíte. Ukáže vám ako čo a ako, ale cvičiť už musí každý sám. To je ta najpodstatnejšia časť, pokiaľ niekto necvičí poctivo ani ten najlepší učiteľ mu nepomôže. Ja som začala cvičiť pod šifu Čang Šan-mingom, celkom ma prekvapil spôsob akým nás učí. Je uvoľnený, príjemný a vždy to prenesie aj na nás.

 7.Súťaživosť, výhry a prehry Ak zoberieme čchi-kung trochu ako šport, ako v ňom funguje súťaživosť, výhry a prehry, túžby byť najlepší, dosiahnuť najlepší výkon, potreba stále sa zlepšovať či konfrontácia sa so „spoluhráčmi?“

Magdaléna
Cvičenie čchi-kungu a Tchaj-ti nevnímam ako šport, a preto v ňom pre mňa nemá miesto súťaživosť či konfrontácia. Všetky cvičenia vo dvojiciach slúžia na overenie si správnosti pohybu, opravu chýb, pochopenie zámeru, výuku práce s telom, mysľou a duchom. Jediným protivníkom je tu vlastná pohodlnosť či netrpezlivosť a jedinou výhrou zdravý a plnohodnotný život.

Gabika
Rada sa hýbem, ale väčšinou mi chvíľu trvá, pokým si nejaký pohyb osvojím. Robila som rôzne športy – ako dieťa atletiku, volejbal, neskôr karate, aikido, ale vždy ma dosť štvalo, že som musela vynaložiť oveľa viac námahy, kým som dosiahla to, čo iní zvládli hravo. Vždy som sa s ostatnými porovnávala, lebo to tak bolo zaužívané, dôležitý bol víťaz. Rada som trénovala, ale neznášala som súťaže. Vždy, keď sme mali preteky, som sa vyhovorila, alebo som odišla z oddielu a hľadala niečo iné. A ako som už povedala, našla som taiči a čchi-kung. Viem, že aj v taiči sa uskutočňujú súťaže, pretože niektorí ho vnímajú ako šport, ale to už neriešim. Mňa tam nikto neposiela a našťastie v čchi-kungu súťaže nie sú (aspoň o nich neviem).Pri našich spoločných cvičeniach je úplne jedno, či si mladý, starší, koľko a ako dlho cvičíš, pretože to nie je dôležité. Dôležité je, aby si bol spokojný a uvoľnený. Partneri v cvičení nie sú rivalmi, ale môžu byť navzájom učiteľmi.

Silvia
Či kung ako taký nemá takmer nič spoločné so športom. Nevnímam spolucvičiacich ako konkurentov, skôr naopak ako niekoho, od koho sa mám vždy čo nové naučiť. Môžem sa na nich obrátiť s prípadnými otázkami alebo nejasnými pohybmi. Jediného koho musím prekonať som ja sama. Mám tým namysli klasické výhovorky ako dnes som unavená, nechce sa mi, ešte mám inú robotu.

 8.Elixír života (Návod na šťastný život?) Ako čchi-kung ovplyvňuje iné roviny môjho života? Tak napríklad spôsob môjho stravovania, moju rodinu a prácu, moje vzťahy k iným ľuďom, ja neviem, poprípade aj zariadenie môjho bytu podľa pravidiel feng šuej…

Magdaléna
„Čchi-kung je jen jednou z ciest, a ako všetky cesty nevedie nikam. Táto cesta má však srdce, a preto sa oplatí po nej kráčať.“ Som spokojná so svojím životom, mám dobrého manžela, 3 zdravé deti, príjemnú prácu a aj vďaka cvičeniu poznám mnoho dobrých a zaujímavých ľudí. Ak sa aj niekedy dostavia nejaké nepríjemnosti alebo stres dokážem sa s nimi lepšie vyrovnať. Pozitívny prístup a radosť zo života je podľa mňa veľmi dôležitá a myslím si že aj v tomto ohľade mi čchi-kung veľmi pomáha. Feng šuej je umením ktorému sa rovnako ako čchi-kungu alebo wušu treba dlhodobo venovať pod vedením dobrého učiteľa. Preto ak sa vo svojom byte cítim príjemne, nepátram po tom či vyhovuje grafom a náčrtkom v rôznych populárnych knižkách.

Gabika
Neviem, či sa čchi-kungom niečo zázračne zmenilo, no myslím, že viac vnímam veci, ktoré sa dejú okolo mňa ako potvrdenie svojich vnútorných postojov a dokážem prijať to, čo mi život prináša s väčším pokojom, pokorou a dôverou. Myslím si však, že mi cvičenie taiči a či-kungu pomohlo dostať sa zo zdravotných problémov so štítnou žľazou, lekár mi dokonca povedal, že som štatistická výnimka. Tieto cvičenia pôsobia na človeka tak ako celostná medicína, ktorá lieči telo aj dušu ako celok. Číňania tieto cvičenia robia, aby si predĺžili a skvalitnili život, ale žiadny zázrak sa nestane bez pravidelnej a trpezlivej praxe. Pre mňa a hlavne pre moju priateľku sa zázrak ale stal, ktorá práve vďaka cvičeniu podarilo napriek diagnostikovanej neplodnosti otehotnieť a priviesť na svet dcérku.

Silvia
Rovina na ktorej som to najviac pocítila je moje sebaovládanie. Nerozčúlia ma veci, ktoré ma predtým ako som začala cvičiť dokázali vyviesť z miery. Lepšie sa vyrovnávam so stresom, nie je až taký negatívny. Ovládam viacej ja jeho ako on mňa. Nemôžem však poprieť, že som skutočne zmenila svoje stravovacie návyky. Jedávam zdravšie, ale nerobím to nejako úmyselne, je to viac-menej podvedomé.

 9. Čína – kolíska čchi-kungu Boli ste tam? Ťahá Vás to poprípade do týchto východných kultúr? Ak áno, čo najviac vás tam fascinuje?

Magdaléna
Čínu som navštívila dvakrát, a dúfam že sa tam onedlho znovu vrátim. Videli sme Peking s jeho historickými pamiatkami a nádhernými parkmi. Vyše dvadsať hodín sme cestovali vlakom do Wutangských hôr kolísky taoismu a vnútorných štýlov wušu, navštívili taoistické kláštory… Je to úplne iný svet a mám odtiaľ nezabudnuteľné zážitky. Najviac si však cením, že nás náš učiteľ zoznámil so svojimi učiteľmi, a mali sme možnosť spoznať ich v súkromí ako aj venovať sa cvičeniu pod ich vedením. Cvičenie v čínskych parkoch bývalo veľmi prirodzené a bezprostredné. Taktiež som mala som možnosť stretnúť sa s lekármi, mne veľmi sympatickej, tradičnej čínskej medicíny. No a v neposlednom rade ma veľmi milo prekvapila pravá čínska kuchyňa, ktorá je neporovnateľná s tou ktorá sa ponúka v čínskych reštauráciach u nás. A samozrejme nesmiem zabudnúť na výborný čaj. Takže hurááá opäť do Číny.

Gabika
Ách, Čína. Áno, splnil sa mi detský sen. Dokonca som aj chvíľu učila po čínsky, a nie je nemožné sa to naučiť, ale tak ako pri či-kungu, aj tu treba trpezlivosť a vytrvalosť. Vždy ma to tam ťahalo a to som o taiči a čchi-kungu ešte nič netušila. Ako nám povedal náš učiteľ, čchi-kung je viac vnútorné cvičenie a nepraktikuje sa tam nejako okato na verejnosti, na rozdiel od iných cvičení. Ani my sme sa s ním nestretli na tých miestach, ktoré sme navštívili, či už v parkoch v Pekingu alebo vo Wudangských horách. Čína je krásna a na rozdiel od našej krajiny naozaj obrovská, čo ma tam však naozaj fascinovalo boli ľudia. Je pravda, že ich je veľa, naozaj veľa a vôbec nevyzerajú rovnako, ale čo mali spoločné, bol úsmev a spokojnosť, čo im vyžarovala z tvárí.

Silvia
Čínu som zatiaľ navštívila len raz a bola to ta najlepšia dovolenka akú som kedy zažila. Počas tých 5 týždňov, čo som tam strávila som videla veľmi veľa pamiatok a krásnych scenérii, ale aj kus celkom iného sveta. Veľmi na mňa zapôsobila čínska architektúra. O východné kultúry sa zaoberám už dlhšie a vidieť to na vlastné oči je nezaplatiteľný zážitok. Ochutnala som pravú čínsku kuchyňu, ktorá sa mimochodom ani trošku nepodobá na to, čo si u nás pod ňou predstavujeme. Jediné čo ľutujem, že som vtedy ešte necvičila ani tchai ti ani chi kung. Videla som tam cvičiť strašne veľa ľudí, dokonca aj kuchynským personál ešte tesne predtým, ako začali pracovať. Stáli v rade pred reštauráciou a rozcvičovali sa pod taktoukou svojho šéfkuchára. Verím, že sa mi ešte pošťastí sa tam vrátiť a tentokrát budem cvičiť spolu s nimi.